FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

YENİDEN ORTAK OLDULAR

leave a comment »

Çotanaklar, Bordo-Yeşil projesinde kar payından %40 alacak. İhale bugün Ankara’da yapılacak.
HES’te Spor’dan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak devreye girdi ve Trabzonspor ile Giresunspor arasındaki uyuşmazlığı çözüme kavuşturdu Giresunspor ile Trabzonspor, Hidro Elektrik Santralı (HES) projesinde yeniden ortak oldular. Karadeniz’in iki kulübü daha önce ortaklık anlaşması yapmış ve Bordo-Yeşil Enerji Üretim Ticaret A.Ş. firması adında şirket kurmuştu. Ancak Giresunspor kulübü %35 kar payını az bularak kendisi ayrı bir şirket kurup HES projesini hayata geçirmek istemişti. Spor’dan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak’ın devreye girmesiyle birlikte iki kulüp arasındaki uyuşmazlık çözüme kavuşturuldu ve Trabzonspor ile Giresunspor yeniden enerjide ortak oldu. Giresunspor’un kar payından %40 alacağı kaydedildi.

İhale Bugün
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak’ın araya girmesi ile aradaki buzları eriten Giresunspor ve Trabzonspor’un Bordo-yeşil şirketiyle ortaklaşa yapacağı proje ihalesinin ise başkent de yapılacağı bildirildi. İhalede Yeşil-beyazlı kulübü Başkan Olgun Aydın Peker’in temsil edeceği belirtildi. Espiye Gelevera Deresi üzerine kurulacak olan HES kapsamında her iki kulüp de önemli miktarda kalıcı gelir kaynağına kavuşacak HES, Trabzonspor ve Giresunspor kardeşliğini, dayanışmasını güçlendirecek. Bu işbirliğinin Türkiye’de ve belki de dünyada bir ilk olabileceği ifade edildi.

Finans Sağlanacak
HES projesiyle ilgili daha önce yapılan açıklama şu şekildeydi: “Göçen Regülâtörleri ve HES Projesi Giresun’un ili Espiye İlçesi Gelevera Deresi üzerindedir. Proje, 3 regülâtör, 20 km tünel, 400 m. cebri boru ve santral binasından oluşmaktadır. Öngörülen yatırım bedeli 80.000.000. dolardır. 56 Mw gücündeki bu projenin yıllık elektrik üretimi yaklaşık 200.000.000 Kwh olup yıllık geliri E.P.D.K fiyatları ile 15.000.000 dolardır. Trabzonspor ve Giresunspor ortaklığıyla yürütülecek bu projenin maliyetinin büyüklüğü dikkate alınarak gerçekleştirilmesi için gerekli bedel ulusal ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi yönetimiyle sağlanacaktır. Enerji sektöründe bu yönde yaşanan olumlu gelişmeler, işimizin kolaylaşacağını göstermektedir. Bu ilki başararak hedefe ulaşmak, camialarımızın ve herkesin görevidir.”

Günebakış

Written by kesinofsayt

14 Mayıs 2009 04:27

Faruk Özak, HES, Trabzonspor kategorisinde yayınlandı

Tagged with , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: