FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

AYDINLAR YÖNETİMİNDEN DEMOKRASİYE

leave a comment »

Demokrasi terimi yunanca demos-crotos sözcüklerinden türemiştir. Halkın kendi kaderi ile ilgili kararları kendisinin vermesi, yönetime doğrudan katılması anlamındadır. Oligarşi ise “Aydınlar” yönetimidir. Özeti; “halka sormadan, halk bilmez biz biliriz” mantığı ile hareket etmektir.

TFF’nin son dahiyane uygulaması olan, Futbol Disiplin Talimatı’nın (FDT) 58. maddesinin değiştirilmesi konusunu Genel Kurul’a götürme kararını duyunca, böylesi bir demokratik yaklaşım karşısında duygulandım. Eh ne de olsa paydaşlara sormak en demokratik yaklaşım.
Geçmişte de benzeri uygulamalar yapılsa idi ne güzel olurdu. Ankaraspor hakkında düşme kararı verilirken, konu yetkisiz Etik Kurulu önüne gönderilirken, kişiler hakkında sevk yapılırken, ceza verilirken, gizliliğin kalkması beklenirken, play off kararı alınırken, milli takım teknik direktörü belirlenirken de yapılmalı idi bu.
Hatırlıyorum da geçmişte hataları kapatmak ve günü kurtarmak için talimat değişiklikleri de yapılmıştı gizlice. TFF yöneticileri ve hukukçuları tarafından dahi bilinmeyen ve farkına varılmayan “PFDK hukukçularının üyesi oldukları kulüp hakkında karar vermekten yasaklı oldukları yolundaki” FDT hükmünün, biz uyarınca farkına varılıp gizlice değiştirilip yasağın kaldırılması bu durumun tipik bir örneğidir.
Ne antidemokratik bir yaklaşımmış kapalı kapılar arkasında kural koymak.
Sonunda doğru bulundu.
TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 2/j maddesinin talimat yapmak, değiştirmek ve kaldırmak yetkisini münhasıran Yönetim Kurulu’na veriyor olması, yetki kullanmanın bir görev olması, bu yetkinin devrinin hukuken mümkün olmaması, TFF Ana Statüsü’nün 23. maddesinde Genel Kurul’un görevleri arasında böylesi bir yetkinin sayılmamış olması, somut olayla ilgili kural değişikliği yapmanın mutlak bir hukuksuzluk olması, böylesi bir değişikliğin af anlamına gelip talimatlarda yasaklanmış olması,talimat değişikliği hakkında görüş bildirecek olanların bir kısmının suçlanan kulüplerin yöneticileri olmaları” neyi değiştirir ki.
Eleştirilerin yanıtı belli; “değişikliği Genel Kurul yapsın diye değil, sadece istişare amaçlı başvuruyoruz” dersiniz olur biter. Böylece Yasa ve Statü de aşılmış olur. Genel Kurul’un istişare görevi de yok ya neyse.
Keşke “mesleklerinin en iyileri olduğunu” belirttiğiniz hukukçularınıza danışıp, Genel Kurul çağrısında hataen “talimat değişikliği yapmak” ibaresini de eklemese idiniz.
Keşke “hiçbir koşulda 58. maddeyi değiştirmeyeceğiz, kesinlikle karşıyız” demese idiniz.
Keşke ikame ve ilave cezalar ile ilgili FDT hükmünü değiştirip daraltmasa idiniz. Bu yapılmasa idi, küme düşme cezası yerine başka bir ceza verilebilir ve değişikliğe de gerek kalmazdı.
Ama olsun hata insana mahsustur. Eh, sizin de bir kez hata yapmanız çok doğal.
Amaç aracı meşru kılar. Amaç demokrasi olunca kim ne diyebilir.
Varsın hukuk çiğnensin. Varsın kamuoyu tepki göstersin.
“Ne Jupiter quidem omnibus placet”demiş Romalılar. Türkçeye “Tanrı bile herkesi memnun edemez” şeklinde çevrilebilir.
Ne kadar doğru karar alırsanız alın kamuoyunu memnun edemezsiniz. Siz aldırmayın. Doğru yoldasınız.
Sonunda doğruyu bulduk. Oligarşiden demokrasiye. Aydınlar Yönetiminden, halkın yönetimine.
İşte gelişim budur.
“Yoktum, varım, olmayacağım umurumda değil” anlamındaki Epiküryen felsefeden esinlenerek mezartaşlarına yazılan NFFNSNC (Non fui,fui, non cum,non cura) deyişi geliyor aklıma.
Sonuna kadar devam.
Doç.Dr. Mahmut Kaşıkçı

Written by kesinofsayt

30 Aralık 2011 04:16

Mehmet Ali Aydınlar, TFF kategorisinde yayınlandı

Tagged with , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: