FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

TRABZON’A ZARAR VEREN TRABZONLU BAKAN

leave a comment »

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Trabzon’da şanssız bir açıklama yapmış. Fenerbahçe’nin müzesine koyduğu kupayı,

Trabzon’a götürmek için ‘ince ayar’ peşinde olduklarını söylemiş…

Fenerbahçe’ye böyle bir iyilik, Trabzon’a ise böyle bir kötülük yapılamaz!

****

Trabzonspor, UEFA tarafından Türkiye şampiyonu kabul edilerek Şampiyonlar Ligi’ne davet edilen bir takım. Türkiye’de oynanan maçlarda şike var mıydı, yok muydu tartışmasını aşan bir durum bu.

Yaşanan şike iddialarının Fenerbahçelileri rahatsız etmesi doğal. Ancak ne yazık ki, gelinen noktada yapacakları bir şey yok. Kaldı ki, bundan sonraki olasılıklar hiç de iç açıcı değil. Trabzonsporluların bile çoğunluğu Fenerbahçesiz bir ligin tatsız tuzsuz olacağını söylüyorlarsa da, UEFA’nın kılıcı Fenerbahçe’nin başında sallanıyor.

Aslında bu kılıç, TFF’nin başında duruyor.

UEFA, TFF’ye, ‘Ya gereğini yap, ya da ben gereğini yaparım!’ diyor. İstediği şey açık; Fenerbahçe’nin küme düşürülmesi.

TFF’ye yönelik,  ‘Bunu yapmazsan, gereğini yaparız’ tehdidinin altında daha derin bir operasyon olduğu anlaşılıyor.

UEFA’nın uygulayabileceği yaptırımları yorumlayanlar, bu kuruluşun muhatabının Fenerbahçe değil TFF olduğundan yola çıkıyorlar.

Diyorlar ki;

“UEFA’nın kafasında Mart ayını bulmayan bir tarih var. Eğer TFF bu tarihe kadar UEFA’nın beklediği hareketi yapmaz ise, UEFA bu kez TFF’ye yaptırım uygulamak için atağa geçecek. Son ve en ciddi uyarıyı yaptıktan sonra şöyle bir mektup gönderecek;

‘Sayın TFF Başkanı,

Biz bugüne kadar sizi her vesileyle uyararak şike konusunu ne kadar ciddiye aldığımızı anlatmaya çalıştık. Ancak UEFA’yı tatmin edici bir harekette bulunmadınız. Dünya spor kamuoyu, Türkiye’de şike konusunda alınacak kararı beklerken, biz bu işe daha fazla kayıtsız kalamayız.

Yapıldığı yönünde kuvvetli deliller olduğu anlaşılan şikenin, Türk futbolunu kirlettiği anlaşılmaktadır. Bunun temizlenmesi yönünde ise TFF’nin topu taca atmakta olduğu anlaşılmaktadır…

…Bütün bunlar göz önüne alınarak yaptığımız değerlendirme sonucu aldığımız kararlar şunlardır…

a- TFF’nin, UEFA üyeliğinin … süreyle askıya alınmasına…

b- Bu süre içinde hiçbir Türk takımının UEFA organizasyonlarına alınmayacağına…

c-  …Takım veya takımların UEFA’dan daha uzun süreli dışlanacağına…

d- FİFA ile olan mutabakatımız içinde, Milli Takımınızın da…

****

Gelelim, Bakan Erdoğan Bayraktar’ın büyük gafına.

Böyle bir konuşma Trabzon için ne kadar incitici olmuşsa Fenerbahçe için de o kadar kışkırtıcı olmuştur.

Trabzon ve Trabzonspor,  hem sportif geçmişiyle ve hem de sahip olduğu onur ve gururla, hak etmediği hiçbir şeyi almak istemeyecek kadar olgundur.

Bakan Bayraktar’ın söylediği yöntem, hak edilmemiş bir kupanın geri alınması için geçerli olabilir.

Eğer bu kupa Trabzonspor’un hakkıysa onun Trabzon’a götürülmesi için bir takım dolaylı (yani etik dışı) yolların kullanılması Trabzon halkının kabul edeceği bir şey değildir.

Elbette, başka bir kulübün müzesinde durmakta olan bir kupanın sahibi olarak Avrupa’da Türkiye’yi temsil etmek Trabzonluların canını sıkmaktadır.

Ama bunun Trabzon’a götürülmesi için, hiçbir Trabzonlu, Bakan Bayraktarın söylediği ‘hokus pokus’ yollarının kullanılmasına razı olmaz.

Türkiye’nin her tarafındaki Trabzonlular, kupanın Trabzon’a götürülmesi için gösteriler yaparken, Bakan Bayraktar’ın bunları söylemesi Trabzon’un kendi kalesine gol atması gibi bir şey olmuştur…

Ayrıca bu konuşma, Fenerbahçe’yi bir mağdur pozisyonuna koymuştur. Bundan sonra TFF’nin Fenerbahçe’yi aşırı derecede sıkıntıya sokabilecek bir karar alması daha da zorlaşmıştır.

Her ne kadar Başkan Aydınlar, karar alma yetkisini TFF Disiplin Kurulu’na vererek ‘kaçmaya’ çalışıyorsa da burada topun taca atılabilme şansı kalmamıştır.

Yani TFF tam anlamıyla, ‘kırk katır mı, kırk satır mı?’ çıkmazına girmiş bulunuyor. Bir yanda, adına Fenerbahçe Cumhuriyeti de denilen (ve aralarında Fenerbahçeli TFF yöneticilerinin de olduğu) milyonların yaşayabileceği düş kırıklığı, diğer yanda Fenerbahçe’ye yaptırım uygulamakta kararlı olan bir UEFA…

Ve üstelik aynı UEFA’nın, ‘Bunu yapmazsanız, sadece Fenerbahçe’yi değil, -Milli Takımınız dahil- Türk futbolunun tamamını dışlarız diyen tavrı…

****

Erdoğan Bayraktar’ın Trabzonspor’a zarar veren açıklamasından nerelere geldik…

Kupa simgesel bir araçtır. Trabzonspor gibi bir kulüp için, o kupa müzesinde bulunmuş ya da bulunmamış bir şey değişmez.

Ben Trabzonspor’un yerinde olsam o kupayı istemediğimi beyan ederim. Trabzonspor’un bir köşesine de o kupanın büyükçe bir heykelini yaptırır ve törenle açarım. Fenerbahçelileri de dostça davet ederim.

Altına da ‘fair play’ içinde bir şeyler yazılabilir herhalde…

Prof. Dr. Suat Çağlayan, Odatv.com

Written by kesinofsayt

13 Ocak 2012 14:51

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: