FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

FEDERASYONDAN KIRMIZI SPK’DAN YEŞİL KART

leave a comment »

Şike skandalıyla çalkalanan Fenerbahçe borsada temiz çıktı. Federasyon Kanarya’ya kırmızı kartı gösterirken, SPK’nın tek cezalandırmadığı takım Fenerbahçe oldu.

Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) halkaaçık olan dört büyüklere 2011′de ceza yağdırdı. En fazla idari para cezası verilen sektörlerden biri spor oldu. Dört büyüklerden adı şike skandalı ile en çok anılan Fenerbahçe hiç ceza almazken en fazla ceza Galatasaray’a kesildi. Galatasaray 16 ceza alırken Trabzonspor 14, Beşiktaş ise üç ceza aldı. Toplamda 33 ceza verilen kulüplerde yöneticiler de nasiplerini aldı. Başkanlardan Sadri Şener ve Adnan Polat’a ikişer, Yıldırım Demirören’e ise bir ceza kesildi. Yıldırım Demirören 17 bin 170, Adnan Polat ve yönetimi ise 114 bin 464 TL ceza aldı.

CEZA EN ÜST SINIRDAN

Kulübe ve yedi yöneticiye verilen cezaların bir diğer özelliği de en üst sınırdan verilmiş olması. SPK, “sermaye piyasası mevzuatına aykırı edimleri” nedeniyle verdiği cezada Galatasaray için Spor Kulübü Derneği’nden alacaklarının, kurulun 2008′deki kararına aykırı şekilde azaltılmadığını öne sürdü. Bu nedenle yönetim kurulu üyeleri Adnan Polat, Mehmet Helvacı, Mehmet Yiğit Şardan, Ali Haşhaş, Murat Yalçındağ, Mehmet Yalçın Orhon, Doğan Sami, Hamdi Yalçınkaya’ya 2010 yılı için yasal üst sınır olan 114 bin 464′er TL idari para cezası verildi. Bu cezalarda tetikleyici olan ise eski başkanlardan Faruk Süren’in ‘Galatasaray kulübünün SPK’ya aykırı hareket ettiği halde adı nedeniyle yapılanlara göz yumulduğu’ açıklamaları olmuştu.

TRANSFER CEZASI

SPK, Beşiktaş Futbol A.Ş’ye ise 28 Aralık 2010′da çıkan transfer haberlerle ilgili olarak ceza kesmişti. KAP’ta yayımlanan özel durum açıklamasındaki bilgilerin yeterli olmaması nedeniyle 17 bin 170 lira para cezası verildi. Başkan Yıldırım Demirören ise Hugo Almeida transferini borsaya bildirilmeden önce açıkladığı için 17 bin 170 TL ceza aldı. Şirkete de özel durum açıklamasının mevzuata aykırı olarak SPK’nın yazısı üzerine yapılması nedeniyle 114 bin 464 TL ceza kesildi. Trabzonspor’a ise 2011′de altı ceza kesildi. SPK, Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği’nin Trabzonspor Futbol İşletmeciliği Ticaret A.Ş.’den olan alacaklarının ilgili karara aykırı bir şekilde azaltılmaması nedeniyle 114 bin 464 TL tutarında idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Başkan Sadri Şener ise iki ceza aldı.   (Sabah)

www.ekonomihaberyorum.com

Written by kesinofsayt

19 Ocak 2012 09:57

Fenerbahçe kategorisinde yayınlandı

Tagged with

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: