FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

ÜNLÜ TÜRK YALANLARI – 1: EMENİKE’NİN PARA SAYARKEN GÖRÜNTÜLERİ VAR

with 3 comments

Şike Soruşturması’nın özellikle ilk günlerindeki en büyük “bomba”ların başında “Emenike’nin para sayarken görüntüleri var” iddiası gelmekteydi. Toz duman hafiflediğinde ortada böyle birşey olmadığı görüldü. Ancak “I want to believe” (inanmak istiyorum) diyen bir “kesim” hala bunun gerçek olduğuna inanıyor.

Olay neydi, bakalım:

Emmanuel Emenike, Karabükspor’un Bank Asya Ligi’nde oynadığı dönemden beridir medyada yer alan, güçlü, süratli ve iyi bir golcü olarak biliniyordu. Karabükspor’un Süper Lig’e çıkmasının ardından kendisini burada da ispatlayınca birçok kulüp kendisiyle ilgilenmeye başladı. Bu kulüpler arasında Fenerbahçe de vardı. Fenerbahçe’nin Emenike ile Mart ayından beridir ilgilendiği aşağıdaki ifadeden anlaşılmaktadır (Şekip Mosturoğlu, tutukluluk itiraz dilekçesi, ek klasör 59, sayfa 114):

Şampiyonluk yarışının kızıştığı, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un başbaşa yürüdüğü günlerde,  2 Mayıs 2011 tarihindeki 31. hafta maçında Ankaragücü karşısında 43. dakikasında sakatlanarak oyundan çıktı.

Sonrasındaki hafta boyunca Emenike’nin Fenerbahçe’ye karşı oynayıp oynamayacağı medyada bolca tartışıldı.
Bu arada, Trabzonspor da aynı hafta Bucaspor ile oynayacaktı. Bucaspor Teknik Direktörü Sait Karafırtınalar şu açıklamayı yaptı:

Bu açıklama ve uygulama, sakat bir futbolcunun oynayıp oynamayacağı kadar tartışılmadı bile medyada…

Emenike sakatlığı nedeniyle Fenerbahçe’ye karşı forma giymedi. Karabükspor, Buca’nın tersine, “eşitlik olsun diye” Emenike’nin Trabzonspor’a karşı da oynamayacağını açıkladı. Aslında bu uygulama da son derece saçmaydı. Lig boyunca  sakat oyuncular oynamamış, iyileşenler oynamışken, “ama o şu maçta yoktu, şimdi de olmasın” gibi bir mantık yürütülmemişken, Emenike Trabzonspor’a karşı da forma giymedi.

Sezon sonunda Fenerbahçe’ye transfer olan Emenike’nin, 3 Temmuz süreciyle birlikte “transfer şikesi” yaptığı, bilerek Fenerbahçe maçında oynamadığı iddia edildi “futbolu bilenlerce”… Kimse de demedi ki, “şike yapacak adam maça çıkar, kötü oynar. Niye maça çıkmasın? Hatta o maçta kötü oynamakla kalmaz, rakibin maçına da çıkar, iyi oynar”…

Ayrıca, Emenike’nin Ankaragücü karşılaşması oynandığında üç sarı kartı bulunmaktaydı (BİLGİ NOTU: bilgiler 22 Ocak 2012 tarihinde alındığı için TFF’nin ilgili sayfasında Emenike Fenerbahçe’nin futbolcusu olarak gözükmektedir):

Futbol disiplin Talimatı‘nın 95/1. maddesi “Bir sezonda, aynı kategorideki müsabakalarda üst üste ya da aralıklı olarak toplam 4 (dört) sarı kart gören bir futbolcu cezalı duruma düştüğü kategorinin ilk resmi müsabakasında müsabaka isim listesine yazılamaz. Cezalı duruma düşen futbolcu, cezalı duruma düştüğü kategori dışındaki kategorilerde oynayabilir” der.
(Emenike’nin çıktısında ikinci sarıdan kırmızısına takılanlara özel not: 95/3 madde “Bir futbolcunun bir müsabakada sarı kart görmesinden sonra, doğrudan kırmızı kart veya ikinci bir sarı kart nedeniyle kırmızı kart görmesi halinde söz konusu sarı kartlar hakem raporlarında belirtilmez ve toplam 4 (dört) sarı kart hesabında dikkate alınmaz.”

Yani, Emenike aslında GERÇEKTEN de Fenerbahçe’ye karşı gayrısportif bir nedenle oynamamak isteseydi, mesela sadece hakemin bir kararını alkışlayıp sarı kart görmesi yeterli olabilecekti.

Oysa Emenike gerçekten de sakattı Fenerbahçe maçı haftasında… Buyurun:

Görüldüğü gibi, sporcunun karşılaşmaya çıkması halinde komplikasyonlar çıkabileceği doktor raporlarıyla sabittir. Buna rağmen, bugün dahi, Emenike’nin aslında turp gibi olduğu, transfer olacağı için sahaya çıkmadığını iddia edebilenler var.

Gelelim “transfer şikesi”ne…
Spor Hukuku Enstitüsü’nün -ki altında CAS hakimi Kısmet Erkiner’in de imzası bulunmaktadır- hazırladığı mütaala şöyledir:

Görüldüğü üzere, “transfer şikesi”nin gerçekleşmesi için futbolcunun sözleşmesinin sonlanmış olması, sporcunun “serbest” olması gerekmektedir.

Tüm bu “düzmece” senaryolar yüzünden, Fenerbahçe (ve -ilgilenen varsa- Türk Futbolu) önemli bir futbolcuyu elinden kaçırmıştır. Bizlere de İbrahim Seten, Emre Bol, Mehmet Baransu gibi “sözde” gazetecilerin, Emenike’nin “para sayarkenki görüntülerini” hala kamuya göstermelerini beklemek kalmıştır…

Behçet Üstün

İlgili Yazılar:

Ünlü Türk Yalanları – 2: Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden UEFA Men Etti

Ünlü Türk Yalanları – 3: SPK Fenerbahçe’nin Düşmesine İzin Vermez

Ünlü Türk Yalanları – 4: Dava Siyasi Değil

Ünlü Türk Yalanları – 5: TFF (Bodrum Bodrum)

Written by kesinofsayt

22 Ocak 2012 00:54

Emenike, Fenerbahçe kategorisinde yayınlandı

Tagged with ,

3 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

 1. kralsınız.. işte biz belgelerle konuşuruz.. koca karı gibi.. mahalle karısı gibi zart zurt ötmeyiz.. biz ne idüğü belirsiz bir karadeniz çocuğu değiliz… delikanlı çocuğuyuz!!

  nevzat şakar

  22 Ocak 2012 at 09:18

 2. Emeğiniz için teşekkürler

  Murat Bozkurt

  23 Ocak 2012 at 07:34

 3. bu makaleyi hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, güneşi balçıkla sıvayamayacaklar, şu durumda suçsuzuz diyemem, kimse diyemez, ama günah keçisi ilan edilip milletin bizim üzerimizden kendilerini aklamaya çalışmalarını da kabullenemeyiz..

  deniz kırca

  25 Ocak 2012 at 10:09


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: