FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

ÜNLÜ TÜRK YALANLARI – 3: SPK FENERBAHÇE’NİN DÜŞMESİNE İZİN VERMEZ!

leave a comment »

Daha ortada kesinleşmiş bir suç yokken, ondan geçtim, savunmalar alınmamışken eksi puan histerisine kapılan bir kesim ve onları mutlu etmeye çalışan bir federasyon var. Üstelik de bu işlemi, kendi talimatına ters düşmek pahasına yapmaya çalışan bir federasyon!

TFF Futbol Disiplin Talimatı 58. madde şöyle:

MADDE 58 – MÜSABAKA SONUCUNU ETKİLEME
(1) Müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkilemek veya buna teşebbüs etmek yasaktır. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik pirimi verilmesi de bu kapsamdadır.
(2) Bu hükmü ihlal eden kişiler, bir yıldan üç yıla kadar müsabakalardan men veya hak mahrumiyeti cezasıyla; kulüpler ise küme düşürme cezasıyla cezalandırılır. İhlalin ağırlığına göre küme düşürme cezasına ek olarak puan indirme cezası da verilebilir.
(3) İhlalde sorumluluğu bulunan kişi veya kulüplere ayrıca para cezası verilir.
(4) Anılan yasağın hakemler tarafından ihlali halinde sürekli hak mahrumiyeti cezası verilir.

Oysa TFF, “bir kereliğe mahsus puan silme cezası” vermek gibi, hukuka nasıl uyduracaklarını anlamakta zorlandığım bir uygulamaya gitmeye çalışıyor. Oysa TFF Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun‘un 3-g maddesi açıkça şunu söylüyor:

Şiddet, şike, teşvik primi, ırkçılık, doping ve her türlü ayrımcılıkla mücadele etmek.

Aynı kanunda cezaları düzenleyen 15. madde ise şöyle:

Cezalar
MADDE 15 – (1) Futbol müsabaka ve faaliyetlerinde kulüplere ve kişilere disiplin ihlalleri ve sportmenliğe aykırı fiiller ve bunlara
uygulanacak cezalar, FIFA ve UEFA kurallarına uygun olarak TFF Statüsü ve Statünün çizdiği çerçevede Yönetim Kurulunun yapacağı talimatlarla belirlenir.

Futbol Disiplin Talimatı‘nın 4-2 maddesi ise:

(2) Bu talimatta belirtilen disiplin cezaları temel cezalardır. Özel şartların varlığı halinde, bu cezalar ağırlaştırılabilir ya da hafifletilebilir.

demekte. TFF de muhtemelen bu maddeye dayanarak cezada değişikliğe gitmek istiyor. Yani maddeyi değiştirmeden (zira soruşturma sürerken değişikliğe UEFA sıcak bakmıyor) cezada indirme gitmek… Bu uygulama ne kadar hukuka uygundur bilmiyorum. Hukukçuların değerlendirmelerini takip etmekten başka yapacak şey yok. Ancak TFF’ye “özel şartlar“ın NE OLDUĞUNU sorma hakkım bir futbolsever olarak var elbette. TFF yönetimi bunu kamuoyuna açıklamak zorundadır.
İşin ahlaki yanından bahsetmiyorum bile. Ortada işlenmiş bir suç “varsa“, bunun cezasının verilmemesi kamuoyunda ciddi bir yara açacaktır. Üstelik de bu uygulama genel bir değişiklikle değil, sadece “bir defaya mahsus” olunca daha da büyük sıkıntıya yola açacaktır. Aynı mantıkla bir hakemin, mesela, bir maçtaki penaltıyı “bir seferlik çalmayacağım” demesi meşrulaşabilir.

İşte Fenerbahçe Spor Kulübü bu uygulamaya karşı en net tavrı sergileyerek, üstelik ilmiğin ucu boğazındayken, karşı olduğunu en yetkili ağızlardan açıklamıştır. Galatasaray, Trabzonspor, Orduspor gibi bazı külüpler de başlangıçta buna karşı iken, son günlerde net bir tavır yerine gevelemeyi tercih etmekteler.

Fenerbahçe yönetimi, taraftarının da desteği ile, bu noktada suçsuzluğuna güvendiğini, keyfi bir puan silme durumunda bu oyuna alet olmayacağını, genel kurula giderek kendi kendini düşürme yetkisi alacağını ilan etmiştir. Zira bilinmektedir ki, TFF’nin “özel şartlar“ı Fenerbahçe’nin lige olan olağanüstü ekonomik katkısıdır. Başka hiçbirşey değil… Doğal olarak da bu oyunun piyonu olmayı reddetmektedir Fenerbahçe.

***

Fenerbahçe yönetiminin bu kararı üzerine medyada aniden bir SPK yazıları furyası başladı. Kısaca söylenen şu: “Fenerbahçe bir anonim şirkettir, borsaya kotedir ve yatırımcıları vardır. Dolayısı ile hisseleri etkileyecek böylesi bir girişime SPK izin vermez.”

Elbette güzide medyamızın kurulları, kuralları ve hukuku hatırlamasından büyük mutluluk duyuyoruz. Ancak Fenerbahçe 3 Temmuz 2011 tarihinde de, sonraki süreçte de borsaya koye bir anonim şirketti, dün şirketleşmedi. O günden beridir gerek medyadaki spekülasyonlar, gerekse federasyonun iki günde bir değişen açıklama ve kararları da “küçük yatırımcıyı” aynı şekilde etkilemekteydi. Yani aniden akla gelen bu yatırımcıyı koruma anaçlığını anlamak biraz zor.

Ayrıca SPK’nın Fenerbahçe’nin düşüp düşmeyeceğine karar vermek gibi bir yetkisi yok. Dileyen SPK Mevzuatını inceleyebilir. Fenerbahçe’nin uygunsuz işlem yaptığını tesbiti halinde ceza ve yaptırım uygulayabilirler, ama düşme kararına karışamazlar. Bu karar tümüyle genel kuruldan alınacak yetki ile Fenerbahçe Yönetim Kurulu’na aittir (bkz Fenerbahçe tüzüğü ).

Hatta daha da ötesi, Kulüp Yönetimi sorumluluk almak istemezse, taraftarın sahaya girmesi bile (hiç bir şeye ve kimseye zarar vermeden dahi olsa) küme düşmek için yeterlidir.

Dolayısı ile, yedi aydır SPK’yı, yatırımcıyı düşünmeyen değerli medya mensuplarının bugün gelinen noktada hidayete ermiş olmalarını sevinçle karşılamakla birlikte, pek de samimi bulamıyorum.

Bu saygıdeğer medya mensuplarının aşağıdaki -rastgele seçilmiş (daha onlarcası var)- bazı konular / SPK ilişkisi hakkında ne düşündüklerini de merak ediyor ve -nacizane- yanıt bekliyorum.

Behçet Üstün

İlgili yazılar:

Ünlü Türk Yalanları – 1: Emenike’nin Para Sayarken Görüntüleri Var

Ünlü Türk Yalanları – 2: Fenerbahçe’yi Şampiyonlar Ligi’nden UEFA Men Etti

Ünlü Türk Yalanları – 4: Dava Siyasi Değil

Ünlü Türk Yalanları – 5: TFF (Bodrum Bodrum)

Written by kesinofsayt

24 Ocak 2012 08:52

Fenerbahçe, TFF kategorisinde yayınlandı

Tagged with , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: