FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

CEZA DAVASI BİTMEDEN SONUÇ ALINAMAZ

leave a comment »

Türk futbolu son dönemde şike – teşvik davası kapsamında, Disiplin Talimatı’nın 58. maddesi, küme düşme yerine kulüplere puan silme cezasının uygulanması, UEFA ile federasyon yönetiminin yaptığı görüşme ve 26 Ocak’ta gerçekleştirilecek olağanüstü genel kurulu konuşuyor. Gündemin bir numaralı maddesi olan bu konuların tamamını, Türkiye Futbol Federasyonu eski Başdanışmanı, Prof. Dr. Erdener Yurtcan’a sorduk.

* Şike olayında gelinen noktayı özetleyebilir misiniz?

Erdener Yurtcan: Bu olayın birkaç yönü var. Ceza davası ayağında duruşma yakında Silviri’de başlayacak. Disiplin ayağında TFF disiplin soruşturmasını başlatmak üzere. Suçlanan kişilerin ifadelerine başvuruldu. Sonra soruşturma sürecek. UEFA ayağında işler biraz karışık. UEFA, futbolun prestijini korumak zorunda. Bu nedenle acele ediyor. Bu konunun bir an önce sonuca bağlanmasını istiyor. Ama konu o kadar basit değil.

* TFF, UEFA ve mahkeme ayaklarında birbirinden bağımsız kararlar alınıp uygulanabilir mi?

E.Y.: Bu işin en önemli kısmı ceza davasıdır. Bu dava bitmeden ne UEFA bitebilir ne de TFF’nin disiplin soruşturmaları. Ceza davasının önceliği, ceza adalet sisteminin önceliğinden gelir. Bir olayda suç varsa, önce bu konu çözülür ve kesin karar bağlanır. Sonra disiplin hukukunda sonuç alınır. Bu, bütün ülkeler için geçerli bir sonuçtur. Size örnek vereyim. Bir kamu görevlisi rüşvet aldığı zaman, ceza yasasına göre hapse mahkum edilir. Memur yasasına göre de memurluktan ihraç edilir. Bu iki sonuç da kaçınılmazdır. Fakat bu konuda ceza davası öncelik taşır; disiplin hukuku onun sonucunu bekler.

* Şike olayında ne olacak bu yönden?

E.Y.: Ceza Mahkemesi önce şike yargılamasını bitirecek, ortaya kesin karar çıkacak. Sonra TFF disiplin soruşturmasına son noktayı koyacak. Bu olayla verdiğim örnekteki olay arasında hukuki sonuçlar yönünden fark yoktur.

* Bazı çevrelerde aksine düşünceler ileri sürülüyor…

E.Y.: Bunlar yanlıştır. Aslında bugün ülkemiz şike olayını süreçten geçirirken çok şanslı. TFF’nin Tahkim Kurulu Başkanı Hasan Gerçeker. Kendileri Yargıtay Başkanlığından emekli. Ayrıca ceza kökenli bir yargıç. Spora ilgisi nedeniyle sanırım TFF’de görev kabul etti. Yargıtay açısından ortada sorun yoktur. Yargıtay kararlarına göre süreç çok eski tarihlerden başlayarak yukarıdaki örnekteki gibi işler. Aslında şike olayından sonra TFF Tahkim Kurulu sorunu bir başka olay vesilesiyle çözdü. Bir dosya bu kurulun önüne geldi. Bir kulübün kalecisi hakkında disiplin cezası verilmişti ve buna itiraz edilmişti. Aynı olayla ilgili İstanbul’da bir ağır ceza mahkemesinde dava devam ediyordu. Tahkim Kurulu kararını verdi ve disiplin yargılamasını durdurdu. Gerekçe şuydu: ceza davası bitmeden disiplin yargılaması bitemez. Aynı konu Tahkim Kurulu’nun önüne şike olayı nedeniyle gelse, Kurul aynı kararı verir, çünkü hukukun sarsılmaz sonucu budur.

* UEFA’nın tavrını nasıl yorumluyorsunuz?

E.Y.: Bence UEFA acele ediyor, fakat haklı değil. Benim yukarıda çizdiğim tablo İsviçre’de ya da UEFA’ya dahil bir başka ülkede de tam olarak geçerlidir. Bunun aksi iddia edilemez. Bizdeki olayın özelliği şuradan kaynaklanıyor. Ülkemiz bir özel ceza yasası yaptı ve şikeyi suç sayıp cezalandırdı. Bu nedenle ceza davası ile disiplin yargılaması karşılıklı geldi. Böyle bir yasa olmasaydı, iş basitti, çünkü disiplin yargılaması ile konu çözülürdü. Fakat bugün çözülemez. Bir konuda tereddüdüm var. Bu yalın gerçek acaba UEFA’ya tam olarak anlatıldı mı ?

* Futbol Disiplin Talimatı’nın 58. maddesi konusunda neler söylemek istersiniz?

E.Y.: Bu madde şike ile teşvik primini disiplin suçu olarak düzenleyen ve cezalandıran hüküm. Madde düzenlenirken bir temel düşünceden hareket edilmiştir. Bugün özellikle şike futbolun kanseridir. Bu nedenle yaptırımı çok ağırdır. Kulüp bu işe karışmışsa, küme düşürülür. Şimdi bazı çevreler şike olayı yaşandıktan sonra, “Küme düşme olmasın, puan silme olsun” diyorlar. Böyle bir sonucu UEFA kabul eder mi? Hiç sanmıyorum. Kabul edildiğini varsayalım, o zaman uygularsınız, fakat ceza davası bittikten sonra…

* 26 Ocak’ta TFF’nin yapacağı olağanüstü toplantıyı nasıl yorumluyorsunuz?

E.Y.: Bence gereksiz bir toplantı. Genel Kurul 58. maddenin değiştirilmesini ve yaptırımların hafifletilmesini TFF’ye tavsiye etse ne olacak ki? Böyle bir değişiklik yapılsa dahi, ceza davası bitmeden uygulanabilecek mi? Hiçbir şans yoktur. Şike olayıyla ilgili olarak ülkemizde insanların kafaları karıştırılıyor. Bu kapsama futbola emek harcayan profesyoneller, futbola gönül veren kişiler, taraftarlar dahildir. Herkese çok açık ve seçik olarak hukuki süreç tamamlanmadan hiçbir sonucun alınamayacağı anlatılmalıdır. O kadar ki, maça çıkan hakemlerden başlayın, takımları çalıştıran antrenörlerle devam edin, topun peşinde koşan futbolcuyu psikolojik yönden rahatlatın. Futbol, yeşil alanlar üstünde bir şölen olabilsin. Geçmişte bu şölene zarar verenler olmuşsa, hukukun keskin kılıcı bu kişilere hukukun öngördüğü cezaları kessin.

Cumhuriyet Spor, Cumhur Önder Aslan

Written by kesinofsayt

24 Ocak 2012 21:02

Fenerbahçe, TFF, UEFA kategorisinde yayınlandı

Tagged with , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: