FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

TFF GENEL KURULU’NDA AÇIK VEYA KAPALI OYLAMA

leave a comment »

26 Ocak 2012 tarihinde TFF Genel Kurulu toplanıyor. Aslında kimsenin tam olarak ne olacağını bilmediği, ama herkesin kesin biliyormuş gibi konuştuğu enteresan bir toplantı olacak. Ana konu elbette şike davası ve olası cezalar… Ancak -mesela- Şenol Güneş’in de bir konuşma yapacağı söyleniyor. Bu bana ilginç geliyor. Ne söyleyeceğini merakla bekliyorum açıkçası…

Neyse…
TFF’den medyaya yansıyan bazı bilgiler de var. İddianamede adı geçen takımlar, hadi daha açık söyleyelim, sadece Fenerbahçe için küme düşürmek yerine bir seferlik afla (neyi affediyorlarsa?) puan silme cezası uygulansın deniyor. Fenerbahçe ise net ve yüksek sesle buna karşı olduğunu, ligden çekilmeyi bile göze alabileceğini söylüyor.

TFF Yönetim Kurulu, aslında buna yetkisi varken sorumluluğu Genel Kurula atmayı seçti. Elbette futbolun “panpaları”, pardon “paydaşları”nın görüşü önemliydi. Bu durumda bir oylama yapılması gündeme gelebilir. Oylama gerekirse ne olacak?
TFF Statüsü madde 25 Genel Kurul’un kararları başlığı taşıyor. Madde şöyle:

Madde 25 Genel Kurul’un kararları
1. Bu Statü’de aksi belirtilmediği sürece, kararlar, toplantıda hazır bulunan delegelerin yarısından bir fazlasının oyuyla alınır. Tahrif edilmiş veya boş oy pusulaları veya çekimser oylar oy sayımında dikkate alınmaz.
2. TFF Statüsü ve Genel Kurul İç Tüzüğünde yapılacak değişikliklere ve bir üyenin kabulü, askıya alınması veya ihracına ilişkin kararlar delege tam sayısının asgari üçte ikisinin geçerli
oyu ile alınır.
3. Oylama gerektiren kararlarda oy verme işlemi el kaldırarak veya elektronik sistem ile yapılır. Eğer bir teklif oylanırken ellerin kaldırılması suretiyle yapılan oylamada teklif lehine şüpheye yer bırakmayan bir sonuç sağlanamazsa, oylama alfabetik olarak isim
okumak suretiyle yapılır.
4. Genel Kurul toplantısında hazır bulunan delegelerin salt çoğunluğu gizli oylama yapılmasını teklif edebilir.
5.(12.06.2009 tarihli Genel Kurul kararı ile eklenmiştir.) Genel Kurul’un, Türk hukukuna ve işbu Statü hükümlerine aykırılık teşkil eden tüm kararlarına karşı, karar tarihinden itibaren otuz gün içinde TFF merkezinin bulunduğu yer asliye hukuk mahkemesinde iptal davası açılabilir. Bu davalar basit yargılama usulüne tâbidir.

Buradan ne anlıyoruz? Şunu; oylamalar esas olarak el kaldırma ya da elektronik sistem ile yapılıyor. Ancak eğer bir teklif oylanırken ellerin kaldırılması suretiyle yapılan oylamada teklif lehine şüpheye yer bırakmayan bir sonuç sağlanamazsa, oylama alfabetik olarak isim okumak suretiyle yapılıyor.
Yine de, Genel Kurul toplantısında hazır bulunan delegelerin salt çoğunluğu gizli oylama yapılmasını teklif edebiliyor.

Peki acaba bu konuda birileri “gizli oylama” teklif etmeye cesaret edebilir mi? Bunu da yarın göreceğiz…

Behçet Üstün

Written by kesinofsayt

25 Ocak 2012 11:55

TFF kategorisinde yayınlandı

Tagged with

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: