FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

TFF ETİK KURULU BAŞKANI: HAZIRLANAN RAPOR KESİN KARAR DEĞİL

leave a comment »

TFF Etik Kurulu Başkanı raporun nihai olmadığını söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) FF Etik kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Atalay, İzmir’den bölgesel olarak yayın yapan Yeni Asır Televizyonu’nda yayınlanan ‘Hakkımız Hukukumuz’ adlı programa konuk oldu. Programda kendisine şike iddiaları ile ilgili olarak yöneltilen soruları yanıtlayan Atalay, geçtiğimiz temmuz ayında hazırlanan Etik Kurulu raporunun o günkü delil durumuna göre yazıldığını, raporun özetinin bir yerlerden basına sızdırıldığını belirterek, şunları söyledi:

”Bu özet üzerinden yapılan yorumlara, kanaatler değişebilir şeklinde karşılık verildi. İlk rapor temmuz ayındaki delil durumuna göre hazırlanmış bir mütalaadır, bu bir karar değildir. Bu çok önemli bir ayrıntı. Etik Kurulu karar vermez, bir mütalaa hazırlar, görüş bildirir. Daha sonraları bize ‘yeni deliller gelirse, o görüşte değişiklik olur mu?’ diye sorulmuştur, evet olabilir.

Bu temel bir mantık değil mi? Temmuz ayındaki delil durumu (A) ise ve ocak ayındaki delil durumu (B) ise (A) artı (B) olacaktır ve raporun sonucu ona göre şekillenecektir. ‘Değişir’, ‘değişecek’ anlamında bir şey söylenmemiştir. Çalışma devam ediyor. Bu yüzden bunun üzerinde durmak istemiyorum, incelemeler devam ediyor.

Rapor hazırlandığı süreçte gereken her şey incelendi. Yani bir iddia hakkında toplanan delillerin tamamı incelenmiştir. Soruşturma demek, inceleme demek, tahkikat demek o konuda elde ne varsa tamamını gözden geçirip, ona göre bir kanaat edinilmesi, bir görüş bildirilmesi demektir. Bir hukukçunun, ‘bazılarını incelemeyeceğim’ demesi, bırakın yapmasını, böyle bir şeyi tahayyül etmesi bile mümkün değildir.”

Kamuoyunda, ceza verilmeden önce ceza yargılamasının sonucunun beklenmesi yönündeki tartışmalara da değinen Atalay, ”İdare hukukunun temel ilkelerinden bir tanesi, disiplin yargılaması ile ceza yargılamasının hem amacı hem ilkeleri hem ispat ölçüleri hem de vardığı sonuçlar farklıdır. Danıştay’ın bu konuda ‘Disiplin soruşturması, ceza soruşturmasını beklemek zorunda değildir’ şeklindeki yerleşik içtihat oluşturmuş onlarca kararı var.” diye konuştu.

Evet, Atalay “yeni deliller gelirse görüşte değişiklik olabilir” demiş. Merak ettiğim bir konu var. Etik Kurulu sadece kendisine verilen belgelerle mi “mütalaa” hazırlar? Suçlanan kişilerden “savunma almadan” bu görüşü nasıl oluşturur? Hukuçu olduğunu bildiğimiz, akademik ünvanlara sahip bu insanlar, savunmanın “s”si bile ellerinde yokken, eldeki “eksik” belgelerle “ara” dahi olsa mütalaa verme hakkını nasıl bulurlar kendilerinde? “Savunma yok henüz, mütalaa filan veremeyiz, bekleyeceğiz” deme cesaretini niye gösteremezler? Raporun sadece “yasal” olması “adil” olduğunu gösterir mi?

Yargısız infazın bir kolu olduktan sonra “yerel” kanallarda raporun aslında bir kıymet-i harbiyesi olmadığını açıklamak Etik Kurulu’nu aklar mı sizce? Bu raporu elinde sallaya sallaya kupa isteyenler varken, Etik Kurul pür-i pak dolaşabilir mi ortalıkta?

Sizler de unutulmayacaksınız…

Written by kesinofsayt

28 Ocak 2012 20:09

Etik Kurulu, TFF kategorisinde yayınlandı

Tagged with

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: