FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

ADALETİN BEKÇİLERİ VE MEDYA VİCDANI

leave a comment »

Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbolcuların Statüsü ve Transferleri Talimatı‘nın IV. bölümü Profesyonel Futbolcu Sözleşmesi başlığını taşır. Bu bölümdeki Genel Esaslar başlıklı 19 / 6 maddesi şunu belirtir:

Mevcut kulübüyle sözleşmesi devam eden profesyonel bir futbolcuyla sözleşme imzalama niyetinde olan kulüp, futbolcuyla görüşmelere başlamadan önce futbolcunun sözleşmesel ilişkisi devam eden kulübünün iznini yazılı olarak almak zorundadır. Yazılı izin almaksızın görüşmelere başlayan kulüp, futbolcu, futbolcu temsilcisi ve diğer kişiler hakkında Futbol Disiplin Talimatı hükümleri uygulanır.

Futbol Disiplin Talimatı‘nda ise doğrudan bu maddeye uygulanacak bir hüküm bulamadım (eğer varsa hukukçu dostların aktaracağı bilgileri buraya ekleyebilirim).
Temel İlkeler başlıklı madde 4 / 1

Kulüpler ya da gerçek kişiler sportmenliğe, oyun kurallarına ve TFF kararları ile talimatlarına aykırı davranmaları halinde disiplin cezaları ile cezalandırılır.

demekte.
Talimatlara Aykırı Hareket başlıklı 48 / 1 madde ise:

Futbol ile ilgili mevzuat hükümlerini, TFF düzenlemelerini, futbol oyun kurallarını ihlal eden kişi veya kulüpler, bu hususta ayrı ceza hükmü bulunmadığı takdirde bu talimatta belirlenen disiplin cezaları ile cezalandırılır.

yazmakta.

 Etik Kurulu Talimatı‘nın 17. maddesi ise şöyle:

MADDE 17 – TRANSFERLERİ AHLAKA AYKIRI ŞEKİLDE ETKİLEMEK
Rakip takımlara zarar vermek veya herhangi bir futbolcunun değerini asıl değerinden az veya çok göstermek amacıyla gerçek dışı ve manipülatif beyanlarda bulunmak, söylentiler çıkarmak ve böylece transfer piyasalarını etkilemeye çalışmak; çeşitli baskı yöntemleri kullanmak suretiyle futbolcuların özgür iradeleriyle karar vermelerini engelleyecek davranışlarda bulunmak yasaktır.

Sonuç olarak sözleşmesi süren bir futbolcu ile kulübünün yazılı izni olmaksızın transfer görüşmesi yapmak suç olarak tanımlanmasına rağmen karşılığının ne olduğu çok net değil. Ancak ne olursa olsun bir yaptırımı olması gerektiği ise çok açık.

Ligin 9. haftası, 30 Ekim 2011: Kayserispor 0 – 2 Galatasaray

Maçtan önceki hafta Galatasaray’ın Kayserispor’un başarılı futbolcusu Amrabat’la transfer görüşmesi yaptığı haberleri çıktı. Amrabat da Galatasaray’da oynamak istediğini söyleyince kadro dışı kaldı. Kayserispor TFF’ye yazılı şikayette bulunmasına rağmen olayın arkası gelmedi.

Ligin 16. haftası, 16 Aralık 2011: Orduspor 0 – 2 Galatasaray

Maçtan önceki hafta Orduspor teknik direktörü Metin Diyadin istifa etti. Maçta da kaleyi Fornezzi yerine Fevzi Elmas korudu.

Ligin 17. haftası, 21 Aralık 2011: Galatasaray 1 – 0 Manisaspor

Galatasaray Başkan Yardımcısı Adnan Öztürk, maç öncesinde Manisaspor’un kamp yaptığı otelde Manisaspor Başkanı Kenan Yaralı’ya Yiğit Gökoğlan ve Yiğit İncedemir’i transfer etmek istediklerini söyledi.
Yiğit Gökoğlan 31 Ocak 2012’de transfer edildi.

Ligin 18. haftası, 3 Ocak 2012: Galatasaray 4 – 1 İstanbul BB

Galatasaray’ın İBB futbolcusu Webo’yu istediği o günlerde fısıltı olarak dolaşmıştı. Bunun doğruluğu 28 Mart 2012 tarihinde İBB Futbol Şube sorumlusu Mesut Dizar’ın açıklamalarıyla teyit edildi.

Ligin 24. haftası, 1 Şubat 2012: Antalyaspor 1 – 1 Galatasaray

Maçtan bir gün önce, transferin son gününde Antalyaspor futbolcusu Necati Ateş Galatasaray’a transfer edildi.
Antalyaspor Teknik Direktörü Mehmet Özdilek Necati’yi henüz transfer resmileşmeden maç kadrosundan çıkardı.

Ligin 33. haftası: Galatasaray – Orduspor

Sezon başında Galatasaray’dan Orduspor’a kiralanan Culio, ligin 32. haftasında 25 Mart 2012 tarihinde oynanan Orduspor – Gençlerbirliği maçının ardından Lig TV’ye “bana kalsa Galatasaray’a karşı oynamak istemezdim, ama Orduspor için forma giyiyorum, oynamak zorundayım” dedi.
Sezon boyunca Fatih Terim muhtelif tarihlerde üç kez bu oyuncuyu Galatasaray’da görmek istediğini söylemişti. Ayrıca Culio’nun İstanbul’da, Polat Otel’de Taffarel ve Muslera ile buluştuğu iddiaları da ortaya atıldı.
26  Mart tarihinde Orduspor Culio’nun sözleşmesini tek taraflı feshettiğini açıkladı.

Orduspor ile Galatasaray arasında 5 Ağustos 2011 tarihinde imzalanan sözleşmede 5 madde varSözleşmenin “Tarafların yükümlülükleri” başlıklı 3. Maddesinin 5. bendinde, G.Saray’ın ligde kalması halinde Orduspor’u Culio’yu transfer etme zorunluluğu ile karşı karşıya bırakması oldukça dikkat çekiyor. Mukavalede 3 nolu maddenin 5 bendinde ise aynen şöyle yazıyor: “Orduspor 2011-2012 futbol sezonu sonunda Süper Lig’de kalması halinde 30 Haziran 2012 tarihine kadar G.Saray A.Ş’ye 1 milyon 550 bin euro ödemek suretiyle futbolcuyu G.Saray’dan kesin transfer etme yükümlülüğü altındadır”.

Şimdi sorulan (savunulan) şu: Galatasaray rakiplerini bu olaylar olmadan da yenebilecek güçte midir? Sorunun yanıtı aslında çok da önem taşımıyor. Asıl sorulması gereken soru şu: Ligdeki diğer 17 takımın neden bu tip maç öncesi transfer girişimleri -ki çoğu gerçekleşmeden kalıyor- yok da, sadece Galatasaray’ın var? Hiç mi aklınızı kurcalamıyor?

Daha da önemli soru belki de şu: Sezer Öztürk ve Emenike’nin bundan daha dayanaksız durumlar yüzünden yaşadıkları ortadayken hiç mi vicdanınız sızlamıyor?

Written by kesinofsayt

29 Mart 2012 12:49

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: