FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

KIZLARIMIZA BIÇAK ÇEKİLDİ YALANI VE HANİ 6222?

leave a comment »

24 Haziran 2012 Pazar günü Ankara’da Fenerbahçe’nin bir mitingi vardı. İstanbul’dan da 5 otobüs mitinge katılmak amacıyla yola çıkmıştı. Yolda otobüslerden birisinin arızalandığı haberi üzerine bir tesiste durduk. Arkadan gelen otobüslerden birisi arızalanan araçtakileri almıştı ve bir kısmını bizim otobüse aktaracaktı.

Birşeyler almak için içeri girdiğimizde koskoca İstanbul – Ankara yolunda, nasıl bir tesadüf ise Galatasaray Genç Bayan Voleybol takımının konakladığı tesiste durduğumuzu farkettik. İlk başta karşılıklı bir şaşkınlık ve gerginlik oldu (gerginlik derken atışmayı kasdetmiyorum, “bu da nesi” tarzı bir iç gerginlikti bu).

İlk şaşkınlıktan sonra herkes kendi işine bakmaya başladı. Çoğumuz dışarıya çıktık. Sigara, çay, kahve içip sohbete başladık. Mekanda (sanırım) iki de polis vardı. Ben birisini gördüm. Bir süre sonra aramızdan bazıları Galatasaray’ın koçu ya da takım yöneticisi olan daha yaşlı bir adamla sohbet dahi ettiler. Yirmi yirmibeş dakika hiç bir sorun olmadan geçti. Diğer otobüs geldiğinde, oradan inen önce beş altı kişi içeri girdiler. Tezahürat yaptıklarını duyduk. Arkadan da daha gençlerden oluşan bir grup girdi ve bir gerginlik olduğunu farkettik.  Bizim otobüste olan birisi tarafından bana sonradan anlatıldığına göre içeri tezahüratla girenlerin arkasında masadaki birileri (ya da birisi) parmak hareketi yapıp küfür etmiş. Arkadan giren gençler de bunu görünce olay büyümüş. Ancak bu videoda da izleyeceğiniz üzere birkaç kişi hariç herkes olayı sakinleştirmek, olayı büyütenleri ayırıp dışarı çıkarmaya çalışıyor.  Evet, küfürleşmeler oldu, hatta birbirinin üzerine yürüyenler de oldu. Ama mümtaz medyamızın salladığı gibi ne bir bıçak çekme olayı, ne de Galatasaraylı oyuncuların korkudan masaların altına kaçması gibi birşey yok. Zaten görüntüler çok net…

Olay durulup herkes dışarı çıktığında ise jandarma geldi. Üç ya da dört kişiydiler ve tahminimce işletme sahipleri çağırmışlardı. Jandarma içer bile girmedi, zira insanlar otobüslerine biniyordu zaten. Bir bıçak olayı ya da darp olsa, herhalde otobüsleri bırakmaz, sorumluları hakkında işlem yapılırdı.

Şimdi soruyorum; medyanın işin aslını astarını bilmeden (ki ben çoğunun bildiğini, ama buna rağmen bu haberleri yaptığını düşünüyorum) “Fenerbahçeli fanatikler Galatasaraylı oyunculara bıçak çekti, darp etti, oyuncular korkudan masaların altına kaçtı” haberini yapması 6222 nolu kanuna göre kin ve nefreti körüklemek değil midir? Evet, gerçekleri yazsalar bunun bir haber değeri vardır, ama olmayan bir şiddeti yazmak nedir?

6222 nolu Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun‘un “Şiddete Neden Olabilecek Açıklamalar” başlıklı 22. maddesinin 4. fıkrası şöyle:

(4) Birinci fıkra kapsamına giren fiillerin, haber verme ve eleştiri hakkının sınırları aşılarak yayımlanması halinde, ilgili basın ve yayın organının işleticisi olan gerçek veya tüzel kişiye, yüzbin Türk Lirasından beşyüzbin Türk Lirasına kadar idari para cezası verilir. Birinci fıkra kapsamına giren fiillerin tekrar tekrar yayımlanması halinde, haber verme hakkının sınırları aşılmış kabul edilir.

Şimdi merak ediyorum; acaba sayın savcılarımız olmayan şiddet hareketlerinin (bıçak, darp vb) yayınını “haber verme hakkının sınırlarının aşılması” olarak görmek için neyi bekliyorlar?

Mesela Hürriyet: Galatasaraylı voleybolculara çirkin saldırı

Mesela Habertürk: Genç Voleybolculara Saldırı

Ve en önemlisi ve asıl sorumlusu olan http://www.volaybolmagazin.com sitesi… Neredeyse tüm gazete ve internet sitelerinin kaynak göstererek yayınladıkları haberi yapan site… Bakın şimdi ne diyorlar:

Bolu’da Üzücü Gerginlik
Değerli voleybol severler, detaylar elimize ulaşınca yanlış anlaşılmaları engellemek amacıyla haber revize edilmiştir.

25-30 Haziran tarihleri arasında Ankara’da düzenlenecek olan Genç Bayanlar Türkiye Şampiyonası için İstanbul’dan yola çıkan ve Bolu’da mola veren Galatasaray ve Yeşilyurt Genç Bayan Voleybol Takımlarının, yemek esnasında Fenerbahçeli taraftarlar ile gerginlik yaşadıkları öğrenildi.

Bolu Cafer’in Yeri’nde genç voleybolcuların yemek yediği esnada restauranta giren yaklaşık 70 kişilik grubun, Galatasaray ve Yeşilyurt Genç Bayan Voleybol Takımı teknik ekibi ve oyuncularıyla gerginlik yaşadığı öğrenildi.

Ne olup bittiğini anlamayan ve yaşları 16-17 civarında olan genç voleybolcuların oluşan gerginlik karşısında korktukları, taraftarlar ve takımların ayrı ayrı kapılardan çıkartılarak gerginliğin yatıştırıldığı öğrenildi.

Fenerbahçeli taraftarların, Aziz Yıldırım için düzenlenecek olan bir gösteri için Ankara’ya gittikleri öğrenildi.

Spora yakışmayan bu davranışlar karşısında yorumu siz değerli voleybol severlere bırakıyoruz.

Önce ortalığı yangın yerine çevirenler şimdi “yanlış anlamaları engellemek amacıyla revize etmiş”ler…

İnandınız mı? Sansasyon yaratarak hit alanlar, iki camia arasındaki gerilimi nefrete taşıyanlar şimdi “efendi” olmuşlar, yanlış anlamaları engelliyorlarmış… Biz de yedik..

Elbette bu olaylar olmamalıydı, elbette ki kavgaları tasvip etmek imkansız. Ama aslında haber dahi olmayacak bir olayı BAŞTA farklı yansıtıp iki kulübü ve taraftarını karşı karşıya getirip, sonra da “detaylar elimize yeni ulaştı” demek sorumluluğu azaltmaz.

Savcıları göreve davet ediyoruz…

6222’yi uygulayın artık…

Written by kesinofsayt

26 Haziran 2012 20:08

Fenerbahçe, Galatasaray kategorisinde yayınlandı

Tagged with , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: