FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

CEZA KALKAR MI?

leave a comment »

Uzun bir süredir sosyal medyada ve yüzyüze görüşmelerde birçok tanıdık Fenerbahçe’nin beş maçlık cezasının kaldırılma ihtimalini konuşuyor, soruyor. Durumu incelemeden önce şahsi fikrimi söyleyeyim, öyle bir imkan olsa dahi cezanın kaldırılacağına ihtimal vermiyorum. Şimdi gelelim hukuki duruma.

2011 yılı Mart ayındaki değişiklikle Tahkim Kurulu konusu Anayasa’da yer almaya başladı. Madde şöyle:

MADDE 59- Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır,
sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder.
Devlet başarılı sporcuyu korur.
(Ek fıkra: 17/3/2011-6214/1 md.) Spor federasyonlarının spor faaliyetlerinin yönetimine ve disiplinine
ilişkin kararlarına karşı ancak zorunlu tahkim yoluna başvurulabilir. Tahkim kurulu kararları kesin olup bu
kararlara karşı hiçbir yargı merciine başvurulamaz.

Yani Tahkim Kurulu’ndan çıkan karar nihaidir.

Fenerbahçe’nin sezonun son maçı sonrasındaki olaylar nedeniyle aldığı cezaya itirazı 1 Haziran 2012 tarihinde Tahkim Kurulu tarafından “takdiren 1 maç indirilerek” reddedildi ve ceza onaylandı.

1. E.2012/153

Fenerbahçe AŞ.’nin PFDK’nın 17.05.2012 tarihli ve E. 2011-2012/1177, K.2011-2012/1415 sayılı kararına karşı yapmış olduğu itiraza ilişkin Kurulumuzun E.2012/153 numaraya kayıtlı dosyası incelendi. Yapılan müzakere neticesinde,

PFDK’ca Fenerbahçe AŞ’ye müsabaka sonrasında yapılan flaş röportaja futbolcu ve teknik sorumlu katılımını sağlayamamasından dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle FDT’nin 48/5-d maddesi uyarınca 10.000.-TL para cezası; basın toplantısına futbolcu ve teknik sorumlu katılımını sağlayamamasından dolayı talimatlara aykırılık nedeniyle FDT’nin 48/5-d maddesi uyarınca 10.000.-TL para cezası; takım halinde sportmenliğe aykırı hareket nedeniyle FDT’nin 41/2 maddesi uyarınca 8.750.-TL para cezası verilmesinde subut, hukuki nitelik ve cezanın tayini bakımından bir isabetsizlik bulunmadığı anlaşıldığından itirazın reddine PFDK’ca verilen cezaların oybirliğiyle onanmasına,

PFDK’ca Fenerbahçe AŞ’ye taraftarlarının neden olduğu saha olayları nedeniyle FDT’nin 54/2 maddesi uyarınca verilen 6 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama cezasında, Fenerbahçe AŞ yöneticisi Ali Koç, stad müdürü Ayhan Bak ve futbolcu Volkan Demirel’in saha olaylarının önlenmesi için gayret gösterdikleri, bu durumun da temsilci raporunda yazılı olması ve yayıncı kuruluştan temin edilen görüntülerden de anlaşılması karşısında FDT’nin 14.maddesi çerçevesinde takdiren 1 müsabaka indirim yapılarak cezanın neticeten 5 resmi müsabakayı kendi sahasında seyircisiz oynama cezası şeklinde düzeltilerek oybirliğiyle onanmasına (2012/151 K.)

Bu durumda cezanın ertelenmesi, affı, bir başka (üst) kurula itiraz gibi olanaklar söz konusu değil.

Birçok kişinin tepkisi (yanılgısı) Bursaspor’un cezasının TFF Yönetim Kurulu tarafından kaldırılmış olmasından kaynaklanıyor. Oysa iki olay aynı değil.

8 Mayıs 2011 tarihinde Bursa’da oynanması gereken Bursaspor Beşiktaş maçı, maç öncesinde stad dışında çıkan olaylar nedeniyle iptal edildi. 12 Mayıs 2011 tarihinde ise TFF Yönetim Kurulu Bursaspor’un 3 resmi maça seyircisinin alınmaması ve beş resmi maçını tarafsız sahada seyircisiz oynayacağı kararı aldı. (Bunun dışında PFDK tarafından da bir resmi maçın tarafsız sahada seyircisiz oynanmasına karar verildi)

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, bugün İstanbul’da yaptığı olağanüstü toplantıda, 7 Mayıs 2011’de Bursaspor ile Beşiktaş arasında Bursa Atatürk Stadı’nda yapılması gereken ancak TFF tarafından tedbiren iptal edilen Bursaspor-Beşiktaş maçının mevcut tüm görüntü ve raporlarını bir kez daha inceledi.

TFF Yönetim Kurulu bu incelemesinde, Federasyonun müsabakada görevlendirdiği, Üst Klasman Temsilcisi, Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcisi ve Medya Temsilcisi’nin maçla ilgili raporlarını, hakem raporlarını, olaylar sonrasında Federasyon görevlileri, Bursaspor kulübü yöneticisi ve Müsabaka Güvenlik Amiri tarafından düzenlenen 7 Mayıs tarihli Tutanak’ı, Resmi Yayıncı Kuruluş tarafından tespit edilen görüntüleri, yazılı ve görsel medyada yer alan haber ve görüntüleri, Bursaspor Kulübü’nün TFF’ye hitaben kaleme aldığı 9 Mayıs tarihli açıklamasını değerlendirdi.

Ayrıca maçta görevli Üst Klasman Temsilcisi, Güvenlik ve Akreditasyon Temsilcisi ve Medya Temsilcisi’nin maçla ilgili açıklamalarını da toplantıda dinleyen TFF Yönetim Kurulu, Hukuk Müşavirliği tarafından hazırlanan hukuki mütalaayı ele alarak:

1- 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun’un 3. maddesinin 1. fıkrasının (f) bendi, Türkiye Futbol Federasyonu Statüsü’nün 13. maddesinin 1. fıkrasının (a) bendi, UEFA Disiplin Talimatı’nın 19. maddesi, Futbol Müsabaka Talimatı’nın 20. maddesinin 1. fıkrasının (b) bendi, 22. maddesinin 1. fıkrasının (i) bendi, 24. maddesinin 1. fıkrasının (e) bendi ve 34. maddesi hükümlerini göz önünde bulundurarak Bursaspor’un 3-0 hükmen mağlubiyetine Beşiktaş’ın 3-0 hükmen galibiyetine,

2- Futbol Müsabaka Talimatı’nın 17. maddesi uyarınca, tedbiren Bursaspor Kulübü’nün 2010-2011 sezonunda 33. haftada oynayacağı Kasımpaşa – Bursaspor maçı ve 2011-2012 sezonunda deplasmanda oynayacağı 2 adet olmak üzere toplamda 3 resmi müsabakaya Bursaspor taraftarının alınmamasına ve misafir takımlara ayrılan %5’lik kontenjanın ayrılmamasına,

3- Futbol Müsabaka Talimatı’nın 17. maddesi uyarınca, tedbiren Bursaspor Kulübü’nün 2010-2011 sezonunda 34. haftada oynayacağı Bursaspor – Gençlerbirliği maçının TFF tarafından belirlenecek tarafsız bir sahada ve 2011-2012 sezonunda kendi sahasında oynayacağı 4 adet olmak üzere toplamda 5 resmi müsabakayı TFF tarafından belirlenecek tarafsız bir sahada seyircisiz oynamasına, karar verdi.

Buradaki püf noktası cezanın PFDK tarafından değil, TFF Yönetim Kurulu tarafından verilmiş olması ve nihai ceza değil de “tedbiren” olması. Bunu ayrıca Takim Kurulu’nun 19 Mayıs 2011 tarihli kararında da görüyoruz:

(…)

8. Bursaspor Kulübü’nün, TFF Yönetim Kurulu’nun 12.05.2011 tarih ve 108 sayılı toplantısında alınmış olan 3-0 hükmen mağlubiyet, 5 resmi müsabakayı tarafsız bir sahada seyircisiz oynama ve deplasmanda oynayacağı 3 resmi müsabakayı seyircisiz oynama cezaları ile PFDK tarafından verilen 1 resmi müsabakayı seyircisiz oynama cezasına karşı yaptığı E.2011/203 numaraya kayıtlı itiraz dosyası incelendi. Başvurunun süresinde olduğu ve gerekli maktu harcın yatırıldığı görüldü. Başvuru sahibi kulübün duruşma talebinin kabulü ile 26 Mayıs 2011 Perşembe günü saat 17.00’de duruşma açılmasına, duruşmanın taraflara tebliğine, ayrıca başvuru dilekçesinin 6 günlük süre içinde cevaplandırılmak üzere TFF Genel Sekreterliğine tebliğine,

(…)

24 Ağustos 2011 tarihinde ise TFF Yönetim Kurulu bu tedbiri günün koşullarına göre yeniden değerlendirilmiş” olsa gerek, “şartlı olarak” kaldırdı.

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Bursaspor Kulübü’nün, 7 Mayıs 2011’de oynanması gereken Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesinde yaşanan olaylar nedeniyle TFF Yönetim Kurulu tarafından verilen seyircisiz oynama cezalarının kaldırılma talebini görüştü.

TFF Yönetim Kurulu 12 Mayıs’ta Futbol Müsabaka Talimatı’nın 17. maddesi uyarınca “tedbiren” Bursaspor’un kendi sahasında oynayacağı 5 resmi müsabakanın tarafsız sahada seyircisiz oynanmasına ve rakip sahada oynayacağı 3 resmi müsabakaya da seyircisinin alınmamasına karar vermişti. Bu kapsamda, 33. haftadaki Kasımpaşa-Bursaspor maçına Bursaspor taraftarları alınmadığı gibi 34.haftadaki Bursaspor – Gençlerbirliği maçı da tarafsız sahada seyircisiz oynandı.

Kaldırılması talep edilen karar, TFF Yönetim Kurulu tarafından Futbol Müsabaka Talimatı’nın 17. maddesi uyarınca verilen “tedbir” niteliğindeki bir karardır. TFF mevzuatında; tedbiren verilen kararların, günün koşullarına göre yeniden değerlendirilmesine ve bu konuda yeni bir karar verilmesine engel teşkil eden bir hüküm bulunmamaktadır. Böylece söz konusu tedbir kararı TFF Yönetim Kurulu’nca yeniden değerlendirildi.

12 Mayıs’ta verilen tedbir kararının üzerinden geçen 3.5 aylık süreçte, Bursaspor’un oynadığı 2 Spor Toto Süper Lig maçları ve FC Gomel ve RSC Anderlecht UEFA Avrupa Ligi maçları incelendiğinde Bursaspor taraftarlarının herhangi bir saha olayı gerçekleştirmediği belirlendi.

Bununla birlikte tedbir kararının verilmesinin hukuki dayanağı olan Futbol Müsabaka Talimatı’nın 17. maddesinde;

“TFF Yönetim Kurulu, tedbir niteliğinde olmak üzere, müsabaka güvenliğinin yerel idareler tarafından sağlanamadığına, sağlanamayacağına veya seyirciler tarafından bozulduğuna kanaat getirdiği illerde müsabakaları oynatmamaya ve bu illerde oynanması gereken müsabakaların bir kısmını veya tamamını başka bir ilde oynatmaya yetkilidir.” ifadesi yer almaktadır.

Bu çerçevede Bursa İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazı yazılarak, Bursaspor’un 2011-2012 sezonunda sahasında oynayacağı Spor Toto Süper Lig maçlarında, Bursaspor taraftarlarının olay çıkartma riskinin bulunup bulunmadığı, emniyet görevlilerince rakip takım kafilelerinin ve müsabakaların güvenliğinin sağlanıp sağlanamayacağının sorulmasına, verilecek yanıtın olumlu olması şartına bağlı olarak, Bursaspor’un sahasında oynayacağı müsabakalara dair verilen tarafsız sahada seyircisiz oynamaya ilişkin tedbir kararının kaldırılmasına, bununla birlikte Bursaspor Kulübü’nün Spor Toto Süper Lig’de rakip sahada oynayacağı 3 resmi müsabakaya taraftarlarının alınmamasına ilişkin tedbir kararının aynen devamına” karar verildi. Buna göre Bursaspor’un yeni sezonda oynayacağı ilk 2 deplasman maçına taraftar alınmayacak.

Yani PFDK’tarafından verilip, Tahkim Kurulu tarafından onaylanan bir ceza kaldırılmadı. Oysa Fenerbahçe’nin durumunda iş çok farklı. Dolayısı ile cezanın kaldırılacağı beklentisi ya da Bursaspor olayı ile mukayese etmek çok da anlamlı değil.

3 Temmuz Darbesi sürecinin en önemli kahramanları olan kadın ve çocuklarımız geçen sezon tribün konusunda iyice deneyim kazandılar. Bence cezanın kaldırılmasından ziyade takıma ve Fenerbahçeli kadın ve çocuklarımıza güvenelim. Haksız bir cezayı dahi bir gövde gösterisine çevirelim. Şarlatanlara daha büyük bir ders olur bu…

ÖNEMLİ NOT: Ben hukukçu değilim. Sadece 3 Temmuz Darbesi sürecinde herkes kadar amatör hukukçu oldum. Yukarıdaki yazdıklarımda mevzuata hakim hukukçu dostlar hata bulabilirler. Ya da bilmediğimiz bir başka maddeye dayanarak TFF Yönetim Kurulu’nun kararda değişiklik imkanı olabileceğini söyleyebilirler. Katkılarına minnettar oluruz.

Written by kesinofsayt

13 Temmuz 2012 13:35

Fenerbahçe, Genel kategorisinde yayınlandı

Tagged with , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: