FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

ADI KONAMAYAN BÜYÜKLÜK

with one comment

Rahmetli İslam Çupi sevdiği kulüp için şunları yazmıştı: “Fenerbahçe büyüklüğü ne şampiyonluk büyüklüğü‚ ne kupa büyüklüğüdür. Onun büyüklüğü başka bir büyüklüktür işte‚ adı konamaz.”

Bu sözleriyle kulübün tarihi, misyonu ve yanına aldığı muazzam kitleye vurgu yapıyordu kuşkusuz. Ancak bu sözler asla şampiyonlukları ve kupaları dışlamıyordu. Zira o büyüklüğü sürdürebilir kılmanın yolu şampiyonluklardan, kupalardan geçiyordu.

Fenerbahçe bir siyasi parti ya da oluşum değildir. Zaman zaman siyasi ve sosyal konulara da “değen” bir spor kulübüdür. Lider bir spor kulübü olarak elbette ki kupalar ve şampiyonluklar önemlidir ve hedeftir. Ne yazık ki Çupi’nin sözleri giderek “şampiyon olsan ne olur, olmasan ne olur” zihniyetine çekiliyor giderek. Kulüp arsaları, binaları, televizyonu vs ile başarılı kılınmaya çalışılıyor. Elbette ki daha iyi sporculara ulaşabilmek, yetiştirebilmek, onlara daha kaliteli işler yapacak imkanları sağlamak maddi koşulların iyileştirilmesinden geçiyor. Ancak maddi koşulların iyileştirilmesi amaç değil, kulübü başarıya götürmek yolunda bir araç olmalı. Fenerbahçe’de ise bu giderek amaçmış gibi sunuluyor.

Fenerbahçe’nin büyüklüğünün temelleri tarihinde yatıyor. Ancak Kurtuluş Savaşı yıllarında oynadığı rol, sonraki yıllarda gelen şampiyonluklarla, kupalarla taçlanmasa bu kadar “adı konamaz bir büyüklük” olabilir miydi, şüpheli. Dolayısıyla Fenerbahçe Yönetimi’nin acilen “şampiyon olsan ne olur, olmasan ne olur” zihniyetinden uzaklaşması, kulübün bir GYO değil, amiral gemisi futbol olan bir spor kulübü olduğunu hatırlaması gerekiyor.

Aynı yönetim kurulunun yönettiği farklı branşların hemen hepsinin başarılı olup, futbolda sürekli fırtınalara yakalanmak çok da normal olmasa gerek. Günümüzde her iş kolunda olduğu gibi futbolda da uzmanlar, profesyoneller varken hala “her şeyi ben bilirim” ısrarının bir yere varmadığı çok açık. Dolayısı ile egolardan ve hatalardan bir an önce vazgeçerek geleceği inşaa etmeye başlamak gerek.

Belli bir yaşa ulaşmış insanların ciddi başarısızlık durumunda bile kalbini kaptırdığı renklerden vazgeçmeyeceğini biliyorum. Ancak gelecek yılların taraftarı olacak küçük kardeşlerimizin “aa ne güzel tesisleri var x kulübün” diyerek kalbini o renklere kaptırmayacağını da herkes biliyor.

Birçoğumuzun kızdığı Aziz Yıldırım’ın Fenerbahçe’nin kötülüğünü istediğini düşünmüyorum. Tüm ısrarı ve inadının kendince Fenerbahçe için en iyisini yapacağını düşünmesi olduğunu sanıyorum. Ancak Fenerbahçe’yi gruplardan, hiziplerden kurtardığını, kurumsallaştırdığını iddia eden bir başkanın bu denli tek merkezli yönetim anlayışının kulübü geleceğe taşımadığı da açık. En ufak eleştirinin hainlik olarak adlandırılması, kulüp resmi hesaplarının kraldan çok kralcı ergen ağzıyla had bildirmesi Fenerbahçe’ye hiç yakışmıyor.

Ne yazık ki Fenerbahçe yönetimi kulübün adı konamaz en büyük gücünü, taraftarı ayrıştırarak kendini giderek eritiyor. Bugün içinde bulunduğumuz durum falan teknik adamın, filanca futbolcunun iyi ya da kötü olmasının çok ötesinde bir durum. Yönetimiyle, kongre üyesiyle, taraftarıyla ciddi bir güven erozyonu yaşıyor bu dev organizma.

Fenerbahçe tarihinde defalarca olduğu gibi er ya da geç küllerinden doğar yeniden. Asıl soru bu sürecin uzamasından kimler yararlanıyor, yararlanacak?

Written by kesinofsayt

06 Kasım 2017 14:16

Aziz Yıldırım, Fenerbahçe kategorisinde yayınlandı

Bir Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. Süper bir yazı. Ne kadar doğru şeyler yazmışsınız…

    Murat Kalender

    06 Kasım 2017 at 14:26


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: