FENERLEAKS

Gerçeklerin ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır!

OLD SANTİ: OAKA’NIN SESSİZLİĞİ

leave a comment »

oldsantiBir OAKA gecesi daha. Her şey hazır. Basket topu kafasıyla Mr. Green, çocuklar ile ilgilenirken, özellikle Gate 3’de bulunan taraftarlar, takımlarını “Horto Magiko” tezahüratı ile destekliyorlar. Bildiğiniz üzere Horto Magiko, “Büyülü Ot” anlamına geliyor. Kendinden geçmiş taraftarlar Pao’yu bir büyülü ot yani eroin, lsd, haşhaş kadar çok sevdiklerini bağırıyorlar, sözleri tekrarladıkça uyuşturucu almışçasına kendilerinden geçiyorlar. Narcos dizisinin yapımcısı olsam bu sahneyi kesin kullanırdım. Bizde de bazı takımlar bu tezahüratı Türkçe sözlerle söylemeye kalktılar ama sözlerine oto sansür koyarak.

Bu gece enteresan bir şekilde 18.500 kişilik devasa salonda boşluklar var. Çok daha agresif ortamlarda oynamıştık burada. Taraftar sanki çok ümitli değil maçtan. Maç öncesi ilgimizi çeken bir istatistik öğreniyoruz. Obra, 13 sene çalıştırdığı Panathinakos’da da, 6 yıldır çalıştığı Fenerbahçe’de de %71,1 galibiyet yüzdesi tutturmuş Euroleague arenasında. Bu ne istikrar dedim kendi kendime.

Maça Green, Dixon, Kalinic, Melli ve Vessely beşiyle başladık. Jump Ball’da İlk hücum sırasını ele geçirdik. Dixon ve Vessely’nin ikili oyunuyla hızlı bir başlangıç yaptık. 2-0. Obradovic anlaşılan Vessely-Dixon ikilisinden bitireceğimiz oyunlar ile maça başlamak istemiş. İkinci atağımızda Dixon’dan aldığı pasla Vessely atağı kolayca sayı ile bitirecekken top elinden kaçıverdi. Neyse ki savunmamız gayet iyi. Topu yine kaptık. Vessely kısa eşleşmenin de avantajı ile pota altında topu alıp, sağ dipte Erick’i buldu. O da üçlükle tamamladı. Hoş geldin Green diyelim. 0-5. Kolayca pozisyon bulmamıza karşın top elimizden yine kayınca Antetekoumpo smacı vurarak seyirciyi maça çağırdı. Akabinde Vessely pota altında üçüncü defa topu elinden kaçırdı. Bedava basket kaçınca Melli de Langford’a faul yapmak zorunda kaldı. Ancak bu gece Vessely çok istekli ve enerji doluydu. Geçtiğimiz maçtaki gibi üç numara edasıyla topu vurarak potaya gitti. Bu defa başarılı oldu ve Gist’e sportmenlik dışını aldırdı. Ves, çizgide de hata yapmadı. 6-7. Kalathes boş atışlara başlayınca Vessely pota altından yine cezalandırdı. Bu gece eli yağlı olmasına karşın Vessely’nin gecesi olacak belli. Çek yıldız bir top da pota altından Sloukas’a çıkardı. O da üçlüğü yazdı. 6-13. Pasqual çareler arıyordu. Lojeski’yi oyuna sokarak takımı biraz toparladı. 10-13. Ancak, Lojeski’nin girişi Pao’ya uzun süreli bir ivme kazandıramadı. Melli sol dipten üçlüğü çaktı. 10-16. Seyirci bizim maçı bırakıp daha ilk çeyrekte Olympiakos aleyhine tezahürata başladı. Motivasyonu kalmayan Kalathes üçüncü üçlüğünü de kaçırınca tezahüratlar aleyhte homurtulara dönüştü. Takımımız iyice rahatladı, maalesef motivasyonumuz düştü. Boş ataklar sonrası Melli ikileyince Lauvergne, Guduric ve Datome oyuna girdi. Takımımızda rakibi hafiften bir küçümse seziliyordu. Sloukas içeri dalıp dışarıya Datome’ye kötü bir pas çıkarınca top kaybı oldu. Lauvergne de Vessely gibi pota altından basit topları bitiremeyince Obra’dan kendinize gelin fırçası geldi. Panathinaikos’un yedide sıfır üçlük performansına bizim top kayıplarımız eklenince ilk çeyrek sonucu belli oldu. 12-18.

İkinci çeyreğe Pappas’ın isyanıyla başladılar. 15-18. Guduric dönüşünde bir ikilikle cevap verdi. 15-20. Sakatlığı onu etkilememiş. Ancak, Spartalı edasıyla Pappas yenilgiyi bir türlü kabullenmiyordu. Pao’luları uyandırmak için smacı vurdu. 17-20. Lauvergne nefis bir sol reverse yaptı pota altında ama şanssızca basketi yapamadı. Ancak, topu yine kaptık. Lauvergne bu sefer de alley hoop’u kaçırdı. Ne oluyoruz derken, hiç olmadık bir şekilde Green, Pappas’ın şutunu nefis bir şekilde blokladı. Atağımızda Mitoğlu’nun Melli’ye yaptığı fauller çalınmadı. İş biraz kaos basketine dönüştü. Green steps yaptı. Pappas üçlüğü kaçırdı. Kalina ribaunt altında üç tane Paolu ile savaşarak topu bize kazandırdı. Lauvergne pota altında tereddüt edince yine top kaybı yaptık. Melli de maalesef çeyrek ortası üçlemek durumunda kaldı. Seyirci maçı kazanabileceklerini hissederek yine oyuna girdi. Bilmiyorlar ki bu bize iyi gelir. 24-24’de bizi yakaladılar. Ama Kalinic muhteşem bir üçlükle devamına izin vermedi. Pana’lılar Mitoğlu ve Lojeski ile savaşa devam ettiler var güçleriyle. Lauvergne ile üçlüğü bulmamıza karşın Lojeski ile cevap verdiler. 31-32. Son top bizde dedik ama Kalina üçlüğü bulduğunda Pao’ya 5.8 saniye daha kalmıştı. Can havliyle Lekavicius son saniyede sayıyı buldu. İlk yarı 33-35 lehimize tamamlandı.

İlk yarı oyunun kontrolü bizdeydi. Rakip 14/2 üçlük yüzdesi ile oynuyordu. Ribauntlarda 18-13 öndeydik. Fakat bu başarılı istatistikler skora yansımadı. Nedeni elbette top kayıpları.

İkinci yarıya biz başladık. Vessely’nin Datome’ye verdiği pasla üçlüğü bulduk. 33-38. Vessely’nin iki faulü var. O nedenle biraz çekingen savunma yapıyor. Gist de bunun avantajı ile sayıyı buldu. 35-38. Sloukas savunmada Kalathes’e karşı aksayınca Obra’dan yine fırçayı yedi. Ardından oyunu kurarken Kalathes’e karşı bir de top kaybı yaptı. Kalathes oyuna iyice girdi. Topu Gist’e smacı vur diye çıkardı. “İşte o an bir fırtına kopar” derler ya, Vessely hışımla gelerek Gist’e öyle bir blok yaptı ki, yılın bloğu olabilir. Gist ne olduğunu anlamadı, Fenerbahçe’deki ürkek haline döndü. Hemen ardından Datome cezayı kesti. Çok sevindik. Sevinirken uyuduk, Mitoğlu da basketi yapıverdi. Herşeye rağmen oyun kontrolü hala bizde. Ama bir türlü skora yansımıyor. Savunmayı sertleştirdik. Meyvesini 24 saniyede hücumu tamamlatmayarak aldık. Uzundan uzuna pas ile Lauvergne skoru 39-44’e getirdi. Ardından Lau bir smac daha vurdu. 39-46. Mola aldılar. Maç geliyor artık dedik. Ama mola sonrası Kalathes şov başladı. Hemen üçlüğü buldu. 42-46. Daha sonrasında Kalathes’ten bir turnike, bir üçlük yine dibimize geldiler. 47-48. Molayı bu defa biz aldık. Sloukas için hiç iyi olmayacak bu mola belli ki. Mola sonrası Vessely ile yine top kaybı yaptık. Onüçüncü top kaybımız oldu. Kalathes, Vessely’ye kel kafasıyla şanssız bir şekilde vurunca, Vessely rakip sahada yere düştü. Panalılar bana mısın demeyerek hücumlarına devam ettiler. Hakem de oyunu durdurmadı. Ama geri kalan dört oyuncumuz Pao’lulara sayıyı attırmadı. İsyan ettik. Vessely kenara geldi. Burnu kanıyordu Vessely’nin. Yerine Dixon oyuna girdi. Hava tam ona göre. Gerekeni yaptı. Lauvergne ve Dixon ile üçlükleri bulduk. Ama basit toplarda hiç şansımız yoktu. Sonucunda üçüncü çeyrek 52-56 bitti.

Son çeyreğe Kalathes’in turnikesi ile başladılar. 54-56. Ama son çeyreklerin adamı Guduric de çeyreğe iyi başladı. 54-58. Pao hücumunda Gist, pota altından smacı vuracağı yerde topu baseline’a çıkarınca seyirciden Slimani tarzı bir tepki aldı. Topu kaptık, Kalinic Vessely ikilisi ile bitirdik. Farkı böylelikle altıya çıkarmış olduk. 54-60. Guduric bir de sportmenlik dışı aldırdı rakibe. Çizgiye geldi. Dikkatimi çeken Guduric de Mrsic gibi faul atarken bir şeyler mırıldanıyor. İsmail Şenol sorar belki neymiş söylediği. Neyse faullerde ikide bir attı. 54-61. Rakibin morali bozuk. Maçı kopartamayacaklarını hissediyorlar. Bir tek son Spartalı Pappas savaşıyor. Üçlüğü yine o buldu. 57-61. Ardından biz de hücum faul yapınca seyirciyi zorla maça soktuk yine. Aaaa. Yunanlılar Fenerbahçe’nin tezahüratını yapmaya başladılar. Son 7.18 kala faul hakkımız doldu. Kalathes ile bize iyice yaklaştılar. 59-61. Ama Lauvergne sağ taraftan eski model bir hook atışı ile bizi bu mini krizden çıkardı. 59-63. Slo-Ves-Slo paslaşmasında üçlüğü bulduk. Pappas’ın nafile çabalarına karşın nefis bir set oynadık. Kalina faul çizgisinin gerisinden bir üçlük daha çaktı. 61-69. Kalina bir de dipten üçlük gönderdi. 63-73. İyice çöktüler. Oyunları tamamen bozuldu. Üçlük yağmurumuz başladı. Son 1:54 kala seyirci salonu terk etmeye başladı. Pappas gitmeyin gitmeyin der gibi son basketi atarak skoru belirledi. 69-81.

OAKA buz gibi. Sessiz, terk edilmiş, hüzünlü. Bu sene Pana’dan bir şey olmaz.

Aylardır gurbet ellerde başarıdan başarıya koşan Fenerbahçe bu zaferle evine dönüyor. Avrupa seferinden dönen kahramanlarımızı 13 Aralık Perşembe günü İtalyanlar karşısında bağrımıza basacağız. Çok özledik sizleri.

OLD SANTİ

Written by kesinofsayt

08 Aralık 2018 14:34

basketbol, Genel, Old Santi kategorisinde yayınlandı

Tagged with

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: